Drzwi zewnętrzne - co musisz wiedzieć przed zakupem?

Jeśli trafiłeś na ten artykuł, to prawdopodobnie   jesteś właśnie na etapie wykańczania mieszkania. Jeden z pierwszych etapów tego procesu, bez którego wprowadzenie się będzie niemożliwe, to zakup drzwi zewnętrznych. Wyjaśniamy, jak dobrać ten element wyposażenia domu, aby czuć się w nim zawsze miło i bezpiecznie.

Jakie materiały mamy do wyboru?

Największą popularnością wśród klientów cieszą się modele drewniane, stalowe, PVC i aluminiowe. Każdy z nich ma inne wady i zalety, które należy odpowiednio zważyć przed dokonaniem zakupu. Zewnętrzne drzwi drewniane charakteryzują się wysokim poziomem estetyki i dobrą izolacyjnością, PVC to tworzywo niezwykle łatwe w czyszczeniu, z kolei warianty stalowe i aluminiowe to doskonałe rozwiązania antywłamaniowe.

Jakie cechy powinny mieć idealne drzwi zewnętrzne do domu?

Nawet jeśli ideały nie istnieją, zawsze warto do nich dążyć. Aby zawęzić liczbę rozważanych modeli przed zakupem, przedstawiamy kilka najważniejszych cech, które według nas, wieloletnich specjalistów w dziedzinie, powinny charakteryzować dobrze dobrane drzwi zewnętrzne.

* Trwałość i wytrzymałość

Bezpieczeństwo domowników przede wszystkim! Solidna konstrukcja zapewni ochronę antywłamaniową, a także prawidłowe działanie mechanizmu przez długi czas, dzięki czemu nie będziesz narażony na skrzypienie, szuranie i inne niepożądane dźwięki.

* Dobra izolacyjność termiczna i akustyczna

Wybór drzwi do domu powinien być również podyktowany kryterium izolacyjności: osłony przed wiatrem, zimnem oraz dochodzącym z zewnątrz hałasem. Istnieją uniwersalne współczynniki,  które informują nas, że zakupiona konstrukcja będzie odpowiednio solidna. Współczynnik przenikania ciepła U nie powinien przekraczać 1,3 W/(m2·K), a dobra izolacja akustyczna to minimum 30 dB.

* Estetyczne wzornictwo

Stolarka otworowa oferuje dziś wzornictwo na wysokim poziomie, co sprawia, że kupiony produkt może stanowić także element domowego wystroju. Do wyboru masz nie tylko rodzaj surowca, kolor lakieru i styl klamek, ale także takie dodatkowe detale jak przeszklenia o różnych kształtach czy lustra weneckie.